O škole
ŠkVP - Charakteristika ŠkVP
II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
1. Pedagogický princíp školy
V oblasti výchovy a vzdelávania plnenie hlavných úloh a cieľov súvisí so základným poslaním školy, a to v poskytovaní kvalitného základného vzdelania a primeranej výchovy.
Výchovno-vzdelávací proces v škole umožní všetkým žiakom získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti prostredníctvom všeobecnovzdelávacích predmetov a tiež odborné vedomosti vo všetkých zvolených voliteľných predmetoch. Škola sa bude zameriavať na zvýšenie gramotnosti žiakov v oblasti IKT a tiež na prípravu žiakov v cudzom jazyku so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých žiakov. Škola sa orientuje na výučbu prvého cudzieho jazyka – anglického jazyka.
Výchovno-vzdelávacia činnosť je orientovaná k príprave žiakov na ďalší stupeň – nižšie sekundárne vzdelávanie na inej základnej škole, na získavanie schopností kriticky a tvorivo myslieť a konštruktívne riešiť problémy.
Žiaci sú vychovávaní v duchu humanistických princípov. V spolupráci s rodičmi je našou snahou vychovať zo žiakov pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
2. Zameranie školy a stupeň vzdelania
Hlavným výchovno-vzdelávacím cieľom našej školy je zmena školy na humanisticko-tvorivú, orientovanú nielen na odovzdávanie informácií, ale aj na rozvoj integrity a vysokú úroveň vzdelanosti. Pri stanovení cieľov vzdelávania vychádzame z potrieb spoločnosti – prostredníctvom informačno-komunikačných technológií postupne premeniť tradičnú školu na modernú školu tretieho tisícročia.
Medzi prioritné oblasti vzdelávania v škole patrí:
- výučba anglického jazyka,
- informačno-komunikačné technológie a práca s PC,
- zdravý spôsob života a environmentálna výchova,
Formou mimoškolskej záujmovej činnosti vyhľadávame talenty a podporujeme rozvoj talentu aj u slabších žiakov. Mimoškolské vzdelávanie je usmerňované s cieľom zmysluplného využitia voľného času.
Snažíme sa dôsledne plniť trvalé úlohy v oblasti výchovy k vlastenectvu, národnej hrdosti, plniť národný plán výchovy k ľudským právam.
Podporujeme vytváranie pozitívneho vzťahu žiakov k vlastnej rodine – obci – regiónu, zameriavame výchovu na zvyšovanie kvality etických a emocionálnych vzťahov detí k okolitému prostrediu a jeho kultúrnym hodnotám.
Preferovanou oblasťou výchovy v našej škole je regionálna a environmentálna výchova. Pozornosť venujeme globálnemu vzdelávaniu. Zameriavame sa na bohatstvo miestneho a regionálneho prírodného prostredia a jeho špecifík a tiež miestne ľudové tradície.
Výchovnými opatreniami sa snažíme znížiť vysoký počet vymeškaných hodín v každom ročníku. Vo všetkých metodických orgánoch prijímame opatrenia na zlepšenie výchovno-vzdelávacích výsledkov, konkrétne u žiakov so slabším prospechom.
Pedagogickým zamestnancom umožňujeme kontinuálne – ďalšie vzdelávanie podľa plánu na aktuálny školský rok.
Dobré výsledky školy sú v oblastiach:
- mimoškolské záujmové vzdelávanie v rámci záujmového vzdelávania,
- výtvarné a literárne súťaže,
- výchova žiakov k ľudovým tradíciám prostredníctvom ľudového tanca a ľudovej hudby,
- skrášľovanie životného prostredia, realizácia brigád,
- skrášľovanie interiéru školy výtvarnými dielami žiakov,
- dobré podmienky pre vzdelávanie žiakov,
- vybavenie školy PC, interaktívnou technikou, odbornými učebňami,
- modernizácia výchovno-vzdelávacieho procesu prostredníctvom IKT.
Stupeň vzdelania:
ISCED 1
Profil absolventa
Absolvent programu primárneho vzdelávania má základy čitateľskej, pisateľskej, počtárskej, prírodovednej aj kultúrnej gramotnosti. Má byť pripravený pokračovať vo vzdelávaní na 2. stupni ZŠ. Získané vedomosti vie hodnotiť, spracúvať a využívať ich v učení. Má byť pripravený ústretovo komunikovať a spolupracovať s inými ľuďmi. Svojím vystupovaním má robiť dobré meno svojej škole. Má byť schopný hodnotiť svoje postavenie v škole, rodine, spoločnosti. V oblasti informačných a komunikačných technológií musí byť pripravený vyhľadávať informácie, hodnotiť a používať ich. Má vedieť ovládať základy počítačovej aplikácie, využívať kreslenie a písanie na počítači. V oblasti umenia má vedieť umenie vnímať, rozumieť mu a chrániť ho. Rešpektovať kultúrnu rozmanitosť iných národov. Dokázať pomenovať druhy umenia, uvedomovať si význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote. Ceniť si ľudové tradície, poznávať pravidlá spoločenského taktu. Má sa naučiť rozvíjať svoj talent pre umenie. Musí byť schopný starať sa o svoje fyzické aj psychické zdravie. Má byť pripravený rozvíjať svoj talent pre šport a umenie. Má získať základy na používanie materinského a cudzieho jazyka. Má sa vedieť vyjadrovať písomne aj ústne, počúvať iných, argumentovať a vyjadrovať svoj názor. V oblasti matematického a prírodovedného myslenia získať schopnosť riešiť rôzne praktické problémy a používať matematické modely.
3. Pedagogické stratégie
V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov kreativitu, samostatnosť, aktivitu a sebahodnotenie. Vyučovanie jednotlivých predmetov podporujeme využívaním IKT a didaktickej techniky. Podporujeme samostatné i tímové projekty žiakov, prezentácie a praktickú výučbu. Žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ich rodičom a pedagógom poskytne odbornú pomoc psychológ a špeciálny pedagóg.
Kvalifikovaní pedagógovia uplatňujú vo vyučovacom procese inovatívne metódy a individuálny prístup. Na posilnenie zmysluplného učenia využívajú formu exkurzií a práce na individuálnych projektoch. Na povzbudenie usilovnosti žiakov využívame rôzne stimulujúce prostriedky (verejná prezentácia žiackych prác, vyhodnotenie najlepšieho žiaka školy, najlepšieho športovca a pod.)
Osobnostný a sociálny rozvoj realizujeme stimuláciou skupín žiakov so slabšími vzdelávacími výsledkami a podporou individuálnych schopností žiakov.
Aktivity žiakov v oblasti regionálnej výchovy sú zapracované hlavne do mimoškolskej záujmovej činnosti. Budeme pokračovať v prezentácii školy na verejných kultúrnych podujatiach v sídle školy.
Dôraz kladieme na prevenciu drogových závislostí. Okrem besied s touto tematikou pokračujeme v tradícii aktivít Dňa mlieka, Dňa Zeme, D vody, ochrany zvierat a pod. a v celoslovenských zbierkach Biela pastelka, Hodina deťom, Deň narcisov a pod.
Dôležitosť kladieme aj na emocionálny rozvoj žiakov prostredníctvom umenia. Žiaci sa môžu zúčastňovať rôznych kultúrnych vystúpení. V oblasti slovesného umenia môžu žiaci prezentovať svoju tvorbu v školskom časopise Fričko. Intenzívne podporujeme výtvarnú tvorbu žiakov a jej prezentáciu v priestoroch školy a podľa možností aj na verejnom priestranstve. Svojou tvorbou esteticky zveľaďujú aj interiér školy. V rámci rozvoja hudobných daností žiakov sa žiaci venujú spevu ľudových piesní a ľudovému tancu.
V záujme eliminácie drogovej závislosti ako aj v rámci plnenia Národného programu prevencie obezity sa škola aktivizuje v rozvoji športových aktivít žiakov a vzdelávaní v oblasti zdravej výživy. Sme zapojení do projektu Školské ovocie.
4. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Žiaci so zdravotným znevýhodnením
Pre žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami modifikujeme vzdelávanie na základe odporúčaní psychológov a špeciálnych pedagógov poradenských zariadení.
Žiaci so zdravotným znevýhodnením sú vzdelávaní ako individuálne začlenení v bežných triedach podľa individuálneho vzdelávacieho programu pre daný druh znevýhodnenia. Naším snažením je zabezpečiť pre nich aj vhodné kompenzačné pomôcky na uľahčenie vzdelávania.
Vzdelávame aj žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia variant A. Títo žiaci sú vzdelávaní tiež v bežných triedach a postupujú podľa učebného plánu a osnov ŠZŠ /príloha č. 1 tohto dokumentu/.
Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
Pre žiakov zo SZP vytvára škola vo výchove a vzdelávaní individuálne podmienky. Prioritným dôvodom vytvárania individuálnych podmienok v ich výchove a vzdelávaní sú ich edukačné potreby.
Ak je dostatok žiakov zapísaných do prvého ročníka, ktorí neabsolvovali predprimárne vzdelávanie v materskej škole a na základe návrhu triedneho učiteľa zriaďujeme špecializovanú triedu na prekonanie sociálnej a jazykovej bariéry.
Špecializovaná trieda je určená predovšetkým pre žiakov, ktorí z výchovno-vzdelávacieho hľadiska potrebujú kompenzačný alebo rozvojový program napr. výchovne alebo prospechovo oneskorené deti, ktoré však nie sú s mentálnym postihnutím; deti zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorým nebolo diagnostikované zdravotné postihnutie, avšak u ktorých sa psychologickým vyšetrením zistí, že nemajú predpoklad úspešne zvládnuť obsah vzdelávania daného ročníka základnej školy /príloha č. 2/. Podmienky pre zriaďovanie špecializovaných tried a zaraďovanie detí do týchto tried sú upravené v ustanovení § 13 ods. 3 až 5 vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole v znení neskorších predpisov.
Výchova a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia sa uskutočňuje podľa školského zákona s využitím špecifických metód a foriem (§ 107 ods. 1 školského zákona).
Pre zabezpečenie výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia sú v škole vytvárané individuálne podmienky.
Keďže žiaci z tohto prostredia k nám prichádzajú zväčša bez predškolskej prípravy, v 1. ročníku je naším cieľom ich naučiť základné hygienické návyky, upratovať svoje pracovné miesto, starať sa o svoje školské potreby. Učíme žiakov základné spoločenské pravidlá – pozdrav, poďakovanie, učíme ich správať sa v kolektíve, navzájom sa rešpektovať, správať sa na verejnosti, v dopravnom prostriedku.
Učíme ich čítať, písať, počítať, poznávať prírodu a vedieť ju chrániť, dôraz kladieme aj na rozvíjanie umeleckého a športového nadania.
Pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia zabezpečujeme celodenné výchovné pôsobenie prostredníctvom záujmovej činnosti.
Jazykové bariéry a rozvoj komunikačných zručností v slovenskom jazyku pomáhajú rozvíjať didaktické prostriedky určené pre rozvoj komunikačných zručností.
Žiaci s nadaním
Škola sa zameria aj na žiakov s intelektovým, športovým a umeleckým nadaním.
Na vyučovanie nadaných žiakov využívame školskú kabinetnú zbierku – v súčasnosti už školskú knižnicu, učebňu výpočtovej techniky, oddychové zóny, školské ihrisko.
Do činnosti s týmito žiakmi zapájame vyučujúcich, externých spolupracovníkov, psychológa, špeciálneho pedagóga, rodičov. Nadanie žiakov školy pomáhajú rozvíjať predovšetkým záujmové útvary. Snažíme sa o neustále obohacovanie materiálneho vybavenia pre nadaných žiakov.
5. Zapracovanie národných programov a stratégií do výchovno-vzdelávacej činnosti školy
Národné programy boli zapracované do učebných osnov a štandardov jednotlivých predmetov, ale i plánov koordinátora prevencie, koordinátora programu na podporu zdravia a boja proti obezite, koordinátora výchovy k ľudským právam, koordinátora environmentálnej výchovy (sociologické, psychologické, etické, ekonomické aspekty života spoločnosti) a následne špecifikované konkrétnymi aktivitami či začlenením prierezových tém. Prvky jednotlivých národných programov sú zapracované aj v Školskom poriadku.
Zapracovanie a aplikácia tém finančnej gramotnosti do školského vzdelávacieho programu základnej školy vychádza zo základného dokumentu Národný štandard finančnej gramotnosti verzia 1.1 a od roku 2017 verzia 1.2, ktorý bol schválený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Jednotlivé témy finančnej gramotnosti budú v našej škole realizované v rámci Projektu finančnej gramotnosti pod názvom EURO E= euro, U= úspech, R= rozum, O= obchod.
6. Začlenenie prierezových tém do obsahu vzdelávania ISCED 1
Spoločenské témy a problémy odrážajú prierezové témy:
1. Osobnostný a sociálny rozvoj (OSR),
2. Environmentálna výchova (ENV),
3. Mediálna výchova (MDV),
4. Multikultúrna výchova (MUV),
5. Dopravná výchova bezpečnosti v cestnej premávke (DVA),
6. Ochrana života a zdravia (OZO),
7. Tvorba projektu a prezentačné zručnosti (TBZ),
8. Regionálna výchova a tradičná kultúra (RLK).
Prierezové témy v ročníkoch I. stupňa ZŠ realizujeme:
- prelínaním učivom všetkých vzdelávacích oblastí - sú začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetov
7. Využitie voliteľných hodín rámcového učebného plánu I. stupňa
ISCED 1
Z celkového počtu voliteľných hodín 8, určených upraveným rámcovým učebným plánom pre 1. stupeň základných škôl, škola využíva hodiny nasledovne /v rámcových učebných plánoch sú vyznačené červenou/:
a/ na prehĺbenie a rozšírenie obsahu predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho
programu.