Plán profesijného rozvoja
1. vydanie 28. 10. 2019
Plán profesijného rozvoja a kariérneho postupu pedagogických zamestnancov bol prerokovaný na pedagogickej rade dňa 04. 11. 2019.
Plán profesijného rozvoja a kariérneho postupu pedagogických zamestnancov bol prerokovaný so zriaďovateľom dňa 06. 11. 2019.
Platnosť
Revidovanie
Dátum
Zaznamenávanie inovácie, zmeny, úpravy
platnosť
od november 2019
1 Úvod
Kvalita školy je priamo závislá od profesionálneho rozvoja a napredovania učiteľov, teda na celoživotnom (priebežnom) vzdelávaní sa. Manažment školy preto podporuje všetky formy vzdelávania pedagogických zamestnancov.
Medzi základné ciele patrí:
· motivovať pedagogických zamestnancov pre neustále sebavzdelávanie, vzdelávanie a zdokonaľovanie profesijnej spôsobilosti,
· podporovať rozvoj osobnostných vlastností pedagogických zamestnancov, spôsobilostí pre tvorbu efektívnych vzťahov, riešenie konfliktov, komunikáciu a pod.,
· zabezpečiť prípravu pedagogických zamestnancov na výkon špecializovaných funkcií, napr. triedny učiteľ, výchovný poradca, predseda metodického združenia atď.
· uvádzať začínajúcich pedagógov do pedagogickej praxe,
· zabezpečiť prípravu pedagogických zamestnancov na zvyšovanie kompetencií, hlavne jazykových spôsobilostí a schopností efektívne pracovať s IKT,
· zabezpečiť prípravu pedagogických zamestnancov na tvorbu školského vzdelávacieho programu,
· sprostredkovať najnovšie poznatky (inovácie) z metodiky vyučovania jednotlivých predmetov, pedagogiky a príbuzných vied.
Tieto ciele možno zabezpečiť najmä:
· prostredníctvom individuálneho sebavzdelávania učiteľov, profesijným rozvojom učiteľov v podmienkach školy (čím nastáva vnútorný rozvoj školy),
· organizovaným vzdelávaním učiteľov.
Potreby profesionálneho rastu zamestnancov zisťujeme:
· hodnotiacimi rozhovormi,
· diskusiami,
· dotazníkmi (vedenie školy vyhľadáva autodiagnostické dotazníky učiteľa (prostredníctvom Metodických centier, internetu...). Poskytuje ich učiteľom s cieľom spoznať svoju profesionalitu a možnosti zdokonaľovania.
Predložený Plán profesijného rozvoja a kariérneho postupu pedagogických zamestnancov (ďalej len Plán) reaguje na zákon NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, najmä na časti súvisiace so zmenami v oblasti profesijného rozvoja a jeho plánovania, a to aj v kontexte aktualizačného vzdelávania, ktoré bude realizované v Základnej škole vo Fričovciach (ďalej len základná škola). V nasledujúcom texte je používaný pojem učiteľ ako reprezentatívny pre všetkých pedagogických zamestnancov.
2 Východiská
2. 1 Legislatívne východiská
Tento Plán vychádza a v plnej miere zohľadňuje:
1. Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
2. Zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Podľa zákona o pedagogických zamestnancoch je pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec povinný udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania.
2. 2 Teoretické východiská
Profesijný rozvoj učiteľov:
· je súbor aktivít vedúcich k zdokonaľovaniu výkonu profesie učiteľa a skvalitňovaniu výsledkov učenia žiakov,
· zahŕňa akcie ďalšieho vzdelávania učiteľov, vzájomnú odbornú debatu medzi pedagógmi a samoštúdium,
· jeho systematické hodnotenie umožňuje, aby sa profesijný rast premietal do diferencovaného odmeňovania aj kariérneho postupu.
Východiskom tvorby plánu profesijného rozvoja v základnej škole je:
· kompetenčný profil zamestnanca školy,
· profesijný štandard,
· koncepcia Základnej školy vo Fričovciach,
· požiadavky na vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov (podľa školského zákona),
· výsledky hodnotenia zamestnanca,
· plán osobného profesijného rozvoja (príloha 1).
3 Cieľ profesijného rozvoja školy
3. 1 Profesijný rozvoj
V súčasnosti pracuje v škole 9 pedagogických zamestnancov, vrátane riaditeľky školy, vychovávateľky v školskom klube detí a pedagogických asistentiek. Všetci zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady. Profesijný rozvoj predstavuje kľúčovú súčasť procesu celoživotného vzdelávania. Skúsený učiteľ priebežne reflektuje, posudzuje a hodnotí efektivitu svojej práce. Je si vedomý svojich silných a slabých stránok a plánuje ďalšie možné zlepšenia. Systematicky pracuje na svojom osobnostnom rozvoji. Profesijný rast v pedagogickej sfére vyžaduje osvojovanie si nových poznatkov prostredníctvom literatúry, informačných zdrojov a seminárov. Kooperatívny prístup učiteľov prináša prospech deťom a zvyšuje kvalitu výučby a efektivitu práce.
Jednou z kľúčových úloh školy pri vzdelávaní v dnešnom meniacom sa svete je vytvoriť prostredie, ktoré:
· podporuje zmysluplné učenie a kritické myslenie,
· poskytuje reálnu možnosť výberu spôsobu učenia vzhľadom na dosiahnutie osobného maxima,
· umožňuje a rozvíja otvorenú partnerskú komunikáciu,
· podporuje výchovu k hodnotám,
· podporuje spoluprácu a akceptáciu rôznorodosti.
Vytvoriť takéto prostredie vyžaduje nielen zabezpečiť vyučovanie cudzích jazykov, využívanie moderných technológií v škole, inováciu a redukciu učebného obsahu, zvládnutie nových pedagogických metód a postupov učenia, ale hlavne podporu stáleho procesu odborného a osobnostného rastu všetkých jednotlivcov, tímov a školy ako celku. Ide o permanentný proces formovania školy ako otvoreného systému, učiaceho sa spoločenstva.
(https://www.skola21.sk/inovacnyramec)
Dbáme pritom na:
· zmysluplnosť a systémovosť,
· možnosť výberu,
· spoluprácu,
· spätnú väzbu,
· obohatenie prostredia.
3. 2 Ciele
Základný cieľ – dosiahnuť študijnú/profesijnú autonómiu
Učiteľ pravidelne hodnotí a zvyšuje kvalitu a efektivitu svojej práce, neustále zvažuje svoje profesijné kompetencie, reaguje na požiadavky meniaceho sa sveta a potreby spoločnosti z toho vyplývajúce:
· Učiteľ pracuje na svojom osobnostnom raste a profesijnom rozvoji prostredníctvom svojho celoživotného vzdelávania (kurzy ďalšieho vzdelávania učiteľov, štúdium odbornej literatúry, konzultácie s kolegami a pod.). Učiteľ si je vedomý dôležitosti celoživotného vzdelávania a využíva rôzne varianty a príležitostí k profesijnému rozvoju.
· Učiteľ analyzuje a vyhodnocuje kvalitu svojej pedagogickej práce prostredníctvom rozmanitých techník. Na základe výsledkov reflexie (od detí, vedenia školy, rodičov) a sebareflexie učiteľ realizuje zmeny svojej pedagogickej činnosti, plánuje svoj profesijný rast.
· Učiteľ sa podieľa na tímovej práci, spolupracuje s kolegami a ďalšími osobami, čím prispieva k zvyšovaniu celkovej kvality výučby aj svojej profesionality.
· Učiteľ zodpovedá za rozhodnutia, ktoré urobí pri výkone svojej profesie. Vie svoje rozhodnutia objasniť vo väzbe k uznávaným teoretickým konceptom, analyzovať a zhodnotiť, prípadne navrhnúť alternatívne riešenia.
· Učiteľ zodpovedá za implementáciu požiadaviek stanovených v koncepčných kurikulárnych dokumentoch do vlastnej práce, čím prispieva k zvyšovaniu kvality vzdelávania pre každé dieťa a rešpektu k učiteľskej profesii.
3. 3 Kompetencie
Okrem získavania odborných kompetencií je prioritou školy v najbližších štyroch rokoch rozvíjať aj nasledujúce kompetencie učiteľov:
· kritické myslenie a schopnosť riešiť problémy;
· spolupráca a jej cieľavedomé využitie k vlastnému poznávaniu;
· svižnosť a adaptabilita;
· iniciatíva a podnikavosť;
· efektívna hovorená aj písaná komunikácia;
· schopnosť nachádzať a analyzovať informácie;
· zvedavosť a predstavivosť.
3. 4 Zodpovednosť za rozvoj
Povinnosť a zodpovednosť za profesijný a kariérny rast učiteľov je úlohou každého zamestnanca, ale aj zamestnávateľa, teda školy. Učiteľ si v svojom osobnom, ročnom pláne (príloha 1) určí, ktoré kompetencie potrebuje/chce získať. Tie však musia byť v súlade s požiadavkami školy a štvorročného plánu. V svojom osobnom pláne konkrétne určí kroky, ktoré pre svoje vzdelávanie urobí s jasne stanovenými výstupmi a kontrolovateľnými merateľnými ukazovateľmi. Ak sú osobné a profesijné požiadavky v súlade so zameraním školy a Plánom, zamestnávateľ sa zaväzuje, že učiteľovi umožní absolvovať dohodnuté typy vzdelávania. Po splnení požiadaviek vzdelávania učiteľ predloží žiadosť o zaradenie do vyššej kariérnej pozície, resp. bude poverený úlohami, ktoré priamo súvisia s daným typom absolvovaného vzdelávania.
4 Rozvojové aktivity
Rozvojové aktivity tvoria metódy a formy ďalšieho vzdelávania učiteľov. Rozvojové aktivity môžu byť ukončené získaním profesijného príplatku a ich následným uplatnením v rámci kariérneho postupu, osvedčením o ukončení, napr. aktualizačné, adaptačné, atestačné, špecializačné, funkčné, kvalifikačné – DPŠ alebo rozširujúce, inovačné a následne po spracovaní bude zamestnanec zaradený do adekvátnej kariérnej pozície, kariérneho stupňa a platového stupňa.
4. 1 Vzdelávacie aktivity organizované školou
- implementácia projektu V škole úspešnejší zvyšujeme efektivitu vzdelávania žiakov so ŠVVP a realizáciou aktivity Vzdelávanie a podpora osobnostného rozvoja pedagogických pracovníkov zamerané pre potreby školy – využitie pomoci pedagogického asistenta vo výchovno-vzdelávacom procese,
- priebežné vzdelávanie sa v oblasti didaktiky so zameraním sa na ciele vyučovacieho procesu, didaktických zásad, metód, organizačných foriem.
Individuálne vzdelávanie učiteľov prebieha aj prostredníctvom:
· hospitácií – učitelia získavajú spätnú väzbu nielen od vedenia školy, ale i od kolegov,
· samoštúdiom – využívaním odbornej literatúry, informačných zdrojov a ďalších príležitostí pre získanie nových poznatkov,
· sledovaním aktuálneho vývoja v pedagogickej sfére.
4. 2 Metódy a formy vzdelávania
Metódy
1. metódy vzdelávania pri výkone práce (na pracovisku) – koučovanie, mentoring, rotácia práce (plánované získavanie skúseností), pozorovanie práce učiteľa iným učiteľom fungujúcim v role peer učiteľa (hospitácia), podporné tímy učiteľov a i.;
2. metódy vzdelávania používané pri výkone práce i mimo pracoviska – učenie sa akciou, inštruktáž, metóda otázok a odpovedí, poverenie úlohou, projekty, štúdium odporúčanej literatúry, vzdelávania pomocou počítačov, pomocou videa či interaktívneho videa, multimediálne vzdelávanie a i.;
3. metódy vzdelávania mimo pracoviska – prednáška, prednáška spojená s diskusiou, diskusie, prípadové štúdie, hranie rolí, simulácie, skupinové cvičenia, skupinová dynamika, výcvikové skupiny, výcvik interaktívnych zručností, nácvik asertivity, neurolingvistické programovanie, dištančné vzdelávanie, učenie sa hrou a i.
Formy
Vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa organizuje ako:
· kvalifikačné vzdelávanie
o Cieľom kvalifikačného vzdelávania je získanie vzdelania, ktorým pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec v príslušnom stupni vyžadovaného vzdelania získa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti.;
· funkčné vzdelávanie
o Cieľom funkčného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií na výkon funkcie riaditeľa a na výkon činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca.;
· špecializačné vzdelávanie
o Cieľom špecializačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon špecializovaných činností.
· adaptačné vzdelávanie
o Cieľom adaptačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v kariérnom stupni samostatný pedagogický zamestnanec a samostatný odborný zamestnanec.
· aktualizačné vzdelávanie
o Cieľom aktualizačného vzdelávania je podľa potrieb zriaďovateľa, školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci udržiavanie alebo obnovovanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti, získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch, výchovno-vzdelávacích programoch, pedagogickej dokumentácii a ďalšej dokumentácii alebo získanie nových vedomostí a zručností v konkrétnej oblasti pracovnej činnosti.
· inovačné vzdelávanie
o Cieľom inovačného vzdelávania je prehĺbenie, rozšírenie a inovácia profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca alebo v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo uplatnenie najnovších poznatkov alebo skúseností z praxe vo výchove a vzdelávaní.
Aktuálna legislatíva umožňuje škole organizovať aktualizačné vzdelávanie za predpokladu dodržania zákonom stanovených podmienok. Naša škola túto možnosť využije a vo svojej réžii bude realizovať aktualizačné vzdelávania.
4. 3 Metódy vyhodnocovania rozvojových aktivít, spätná väzba
Každé vzdelávanie, aby nebolo samoúčelné, musí zodpovedať požiadavkám a vízii školy, no zároveň musí zohľadňovať osobnú motiváciu učiteľa. Aby vzdelávanie nebolo samoúčelné, je potrebné vyhodnocovať ho, použiť získané kompetencie v praxi a získať spätnú väzbu o efektívnosti daného vzdelávania.
Metódy vyhodnocovania rozvojových aktivít:
· zdieľať získané kompetencie na zasadnutiach MZ a pracovných poradách,
· komparácia výkonov žiakov pred a po aplikácii získaných kompetencií.
5 Zdroje
1. Zákon č. NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Pokyn ministra č. 39/2017, ktorým sa vydávajú profesijné štandardy pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení
2. BRDIČKA, Bořivoj. 7 základních kompetencí pro 21. století podle Wagnera. Metodický portál: Články [online]. 14. 06. 2010, [cit. 2019-10-06]. Dostupné online: . ISSN 1802-4785.
3. VALENT, Marián. Plán profesijného rozvoja podľa novej legislatívy. Príručka pre školy a školské zariadenia. Vydavateľ: Metodicko-pedagogické centrum v Bratislave. ISBN: 978-80-565-1445-0. [cit. 2019-10-06]. Dostupné online: https://mpc-edu.sk/planprofesijneho-rozvoja-podla-novej-legislativy.
4. kol.: Kompetentní učitel 21. století. Mezinárodní profesní rámec kvality ISSA. [cit. 2019- 10-06] Dostupné online. http://zacitspolu.eu/images/kompletniucitel.pdf.
Vo Fričovciach 28. 10. 2019 Mgr. Martina Lechová
riaditeľka školy
Mgr. Michaela Centková
zástupca ped. zamestnancov
6 Prílohy
Príloha 1
Osobné plány profesijného rozvoja pre školský rok 2019/2020
Stanovte si konkrétny pedagogický cieľ.
(Pri stanovení cieľa je dôležité, aby bol dobre merateľný, overiteľný).
Ako často budete svoj pedagogický cieľ vyhodnocovať – overovať?
Vzdelávanie
Meno a priezvisko
- podporiť profesijný rozvoj pedagogických pracovníkov
- iniciovať a podporovať efektívnu výmenu skúseností, vzájomné učenie sa pedagogických zamestnancov (účasť podľa možnosti aj aktívna) na konferenciách ... so spätnou väzbou o obsahu a jeho využiteľnosti v školskej práci (napr. na pedagogických radách, príp. formou spracovaného metodického materiálu zaslaného pracovníkom školy)
- umožniť učiteľom účasť na rôznych typoch vzdelávania súvisiacich s ich pracovným zaradením
- skvalitniť kontrolnú činnosť pedagogických aj nepedagogických pracovníkov
- získať nové vedomosti v oblasti právnych predpisov, legislatívy a pedagogickej dokumentácie
- vytvárať vhodné podmienky pre realizáciu školského vzdelávacieho programu a naplnenie vízie školy (je to síce všeobecné, možno ťažko merateľné, ale denné)
priebežne počas celého školského roku, kontrolnú činnosť polročne.
samoštúdium potrebných a vhodných materiálov, príp. podľa ponuky hlavne v oblasti legislatívy
Martina Lechová
- získať profesijné kompetencie na výkon funkcie riaditeľa
osvedčenie o ukončení
- funkčné vzdelávanie: základný a rozširujúci modul
Martina Lechová
- zvyšovať úroveň svojej kvalifikácie prostredníctvom štúdia na VŠ
polročne informovať riaditeľa školy
- externé štúdium na VŠ – DPŠ
- externé štúdium – vychovávateľka ŠKD
Ivana Mikulová
- externé štúdium na VŠ – primárne vzdelávanie
- externé štúdium rozširujúce – špeciálna pedagogika
Renáta Šebestová
- rozvíjať čitateľskú gramotnosť pri práci s intaktnými žiakmi alebo pri práci so žiakmi so ŠVVP
spätnoväzbový hárok pre účastníkov vzdelávania; spätná väzba u žiakov na hodinách
- aktualizačné vzdelávanie v základnej škole: Rozvoj čitateľskej gramotnosti
Martina Lechová
Janka Hrubá
Monika Pervanová
Daniela Šimková
Renáta Šebestová
Michaela Centková
Monika Kacvinská
Ivana Mikulová
- realizovať u žiakov environmentálne povedomie a ich vzdelávanie
spätnoväzbový hárok pre účastníkov vzdelávania; spätná väzba u žiakov na hodinách
- aktualizačné vzdelávanie v základnej škole: Realizácia environmentálnej výchovy na 1. stupni ZŠ
Martina Lechová
Janka Hrubá
Monika Pervanová
Daniela Šimková
Renáta Šebestová
Michaela Centková
Monika Kacvinská
Ivana Mikulová
- prostredníctvom zážitkového učenia rozvíjať u žiakov tvorivosť
vysvedčenie o ukončení vzdelávania, hodnotiace správy v 1. a 2. polroku
- MPC – Moderná didaktika
Daniela Šimková
Janka Hrubá
Renáta Šebestová
- získavať nové poznatky pre skvalitnenie výučby VYV na 1. stupni ZŠ
vysvedčenie o ukončení vzdelávania, hodnotiace správy v 1. a 2. polroku
- MPC – Inovatívne metódy vo vyučovaní výtvarnej výchovy
Daniela Šimková
- prehĺbiť poznatky finančnej gramotnosti využívaním inovatívnych metód
vysvedčenie o ukončení vzdelávania, hodnotiace správy v 1. a 2. polroku
- MPC – Finančná gramotnosť
Martina Lechová
Daniela Šimková
- využívať informačno-komunikačné technológie vo výchovno-vzdelávacom procese
priebežne počas celého školského roka
- MPC – Využitie moderných informačno-komunikačných technológií vo vyučovaní
Janka Hrubá
Monika Pervanová
Renáta Šebestová
Monika Kacvinská
- rozvíjať efektívne učenie pomocou myšlienkových máp
na zasadnutiach PgR, MZ
- MPC – Myšlienkové mapy v edukácii
Monika Pervanová
- využívať moderné metódy pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP
- aplikovať prvky muzikoterapie pri vyučovaní žiakov so ŠVVP
priebežne počas celého školského roka
- MPC – Inovatívne didaktické metódy pri vzdelávaní žiakov s poruchami učenia,
pri vzdelávaní žiakov s viacnásobným postihnutím
- Prvky muzikoterapie
Renáta Šebestová
Michaela Centková
Monika Kacvinská
- rozvíjať prosociálne správanie, spoluprácu a zodpovednosť žiakov
informovať na zasadnutiach Pgr, MZ; opatrenia na zvýšenie kvality výchovno-vzdelávacieho procesu
- MPC – Prosociálne správanie, spolupráca a zodpovednosť žiakov na 1. stupni
Michaela Centková
- spestriť výučbu anglického jazyka využívaním inovatívnych metód
spätnou väzbou na hodinách; informovaním na zasadnutiach MZ
- Využívanie IKT, CLIL vo výučbe anglického jazyka
Janka Hrubá
Martina Lechová
- spestriť ponuku voľnočasových aktivít
priebežne počas roka; hodnotiacou správou o činnosti v ŠKD
- Animácia voľnočasových aktivít
Monika Kacvinská
- viesť metodické združenia, vytvoriť plán a organizovať stretnutia učiteľov
osvedčenie o ukončení
Vedúci metodického združenia
Zuzana Imrichová