Smernica o prevencii
Nadpis
Organizačná smernica o prevencii a riešení šikanovania žiakov
Interná smernica č. 5/2017
Riaditeľka Základnej školy Fričovce, 082 37 Fričovce 21, v zmysle ustanovení Pracovného poriadku pre pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a nepedagogických zamestnancov Základnej školy Fričovce a Školského poriadku Základnej školy Fričovce
v y d á va
organizačnú smernicu o prevencii a riešení šikanovania žiakov.
Článok I
Charakteristika šikanovania
Pod pojmom šikanovanie rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo skupiny žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo skupine žiakov, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Jedná sa o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z rôznych dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Môže sa prejaviť v rôznych podobách, ktoré môžu mať následky na psychickom a fyzickom zdraví šikanovaného žiaka alebo skupiny žiakov.
Článok II
Podstatné znaky šikanovania
Medzi základné znaky šikanovania patria:
- úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
- agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
- opakované útoky,
- nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.
Článok III
Prejavy šikanovania
Prejavy šikanovania môžu byť rôzne, a v základnom ponímaní rozlišujeme priamu a nepriamu podobu.
Medzi priamu podobu šikanovania zaraďujeme:
- fyzické útoky,
- urážlivé prezývky,
- nadávky,
- posmech,
- tvrdé príkazy agresora vykonať určitú vec proti vôle obete,
- odcudzenie veci atď.
Do skupiny nepriamej podoby prejavovania šikanovania patria napr.: ohováranie, prehliadanie, ignorovanie obete a podobné situácie.
Článok IV
Priestor šikanovania
Šikanovanie sa môže uskutočňovať aj medzi žiakmi v triede a odohráva sa najmä v čase prestávok, cestou do školy a zo školy alebo v čase mimo vyučovania.
Článok V
Zodpovednosť školy
Škola v prvom rade zodpovedá za žiakov počas školského vyučovania a školských akcií v súlade so zákonom 45/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní, so školským zákonom č.245/2008 Z.z., s Dohovorom o právach dieťaťa a podľa pracovného poriadku školy. Za povinnosť dávať pozor na žiakov počas vyučovania, resp. počas konania školských akcií sú zodpovední pedagogickí zamestnanci školy, najmä tí ktorí:
- realizujú školské vyučovanie,
- vykonávajú počas prestávok pedagogický ,
- vykonávajú pedagogický dozor počas školských akcií rôzneho druhu,
- vykonávajú dozor v školskej jedálni.
Škola berie zodpovednosť aj za škodu, ktorá nastala v čase vyučovania, alebo v čase vykonávania prechodného dohľadu a bola spôsobená žiakom, pokiaľ ten, kto je povinný vykonávať dohľad nepreukáže, že dohľad bol zanedbaný.
Ak náležitý dohľad na žiaka nebol zanedbaný, a osoba, ktorá dohľad vykonávala preukáže, že škoda bola spôsobená žiakom, tak za škodu zodpovedá žiak, resp. rodič alebo zákonný zástupca žiaka.
Zamestnancami školy nemôže byť v žiadnej miere akceptovaný žiaden druh a prejav šikanovania. Ak zamestnanec zistí, že k takémuto prejavu medzi žiakmi prišlo, je povinní danú situáciu okamžite riešiť a je povinný túto skutočnosť oznámiť triednym učiteľom žiakov, medzi ktorými nepríjemná situácia nastala, výchovnému poradcovi, vedeniu školy a zamestnanec je povinný šikanovanému žiakovi okamžite poskytnúť pomoc. Zamestnanec školy, ktorý neprijme žiadne opatrenia v prípade šikanovania, resp. neoznámi danú skutočnosť kompetentným osobám, sa vystihuje riziku trestného postihu.
Článok VI
Priestupková a trestnoprávna zodpovednosť
Šikanovanie žiakov môže v určitých prípadoch spĺňať podstatu priestupkov a jedná sa predovšetkým o priestupky:
- proti občianskemu spolunažívaniu,
- proti majetku.
Za priestupky je zodpovedný ten, kto dovŕšil 15 rokov v čase spáchania priestupku a neprekročil 18 rok svojho veku. Takáto osoba sa zaraďuje do kategórie mladistvých. Samozrejme niektoré druhy šikanovania žiakov môže v niektorých prípadoch spadať aj pod trestné činy, kde zaraďujeme hlavne trestný čin:
- ohováranie,
- nebezpečného vyhrážania,
- ublíženia na zdraví,
- obmedzovania osobnej slobody,
- nátlaku,
- vydierania,
- lúpeže,
- hrubého nátlaku,
- krádeže,
- poškodzovania cudzej veci,
- neoprávneného užívania cudzej veci
Za páchateľa trestného činu sa považuje žiak, žiačka, ktorý/ktorá trestný čin spáchala sama, alebo bol trestný čin spáchaný konaním skupiny žiakov, čo sa považuje za spolupáchateľstvo.
Článok VII
Postup v prípade zistenia šikanovania
Ak sa v priestoroch budovy počas školského vyučovania, počas konania školských akcií, na športoviskách zistí prípad šikanovania, je každý zamestnanec školy, pedagogický ale aj nepedagogický, postupovať podľa nasledujúcich krokov:
-
- Zamestnanec, ktorí zistí prípad šikanovania, informuje o danej situácii triedneho učiteľa všetkých žiakov, ktorí sú účastníkmi daného prípadu, informuje výchovného poradcu a zástupcu vedenia školy. Pri veľmi vážnych prípadoch šikanovania je tento zamestnanec povinní zavolať políciu.
- Žiaci, ktorí boli účastníkmi sporu budú vyzvaní ich triednymi učiteľmi na vyšetrenie prípadu. Pri riešení situácie budú zúčastnení aj zamestnanec, ktorý zistil prípad šikanovania a oznámil danú skutočnosť kompetentným osobám a tiež výchovný poradca školy. O vyšetrení sa spraví zápisnica, ktorá sa odovzdá zástupcovi vedenia školy a ďalšia kópia bude priložená ku katalógovému listu žiaka. V zápisnici sa opíše skutočnosť, vyjadrenia oboch žiakov, a navrhne sa opatrenie na riešenie daného problému.
- Triedni učitelia žiakov pozvú ich rodičov, resp. ich zákonných zástupcov na pohovor. Prítomný na rozhovore bude aj zástupca vedenia školy. O tomto stretnutí sa takisto napíše zápisnica a na základe písomného uzavretia daného prípadu, navrhnutí opatrení na riešenie situácie, vyjadrení dotknutých žiakov a ich rodičov, resp. zákonných zástupcov, sa riaditeľ školy rozhodne o ďalšom postupe, ktorý bude v súlade s vnútorným poriadkom školy, pracovným poriadkom školy a súlade s príslušnými zákonmi, t.z. Trestný zákon č. 300/2005 Z.z. a Zákon o priestupkoch č.372/1990 Z.z.
- Celý prípad vyšetrenia prípadu šikanovania bude prebiehať pri zachovaní dôvernosti až do vyriešenia danej situácie, z dôvodu, že šikanovanie veľmi závažný negatívny spoločenský jav.
Článok VIII
Metódy riešenia šikanovania
Na riešenie problémov týkajúcich sa šikanovania žiakov sa budú používať nasledujúce metódy:
- zaistenie ochrany obetiam,
- rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor so zúčastnenými na danom prípade šikanovania,
- hľadanie a následné nájdenie vhodných svedkov,
- kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov dotknutých žiakov,
- kontaktovanie špecializovaných inštitúcií, využívanie anonymnej dotazníkovej metódy.
Na riešenie problémov šikanovania pri výskyte skupinového násilia sa použije postup:
- okamžitá pomoc obeti,
- dohoda riaditeľa školy s výchovným poradcom, triednymi učiteľmi a s ostatnými pedagogickými zamestnancami školy na postupe vyšetrovania,
- vlastné vyšetrenie,
- zabránenie možnej krivej výpovede agresorov, ich izolácia bez možnosti dohodnúť sa na spoločnej výpovedi,
- pokračujúca pomoc a podpora obete,
- nahlásenie prípadu polícii – rozhodne riaditeľ školy,
- kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov žiakov – zabezpečia triedni učitelia,
- kontaktovanie špecializovaných inštitúcií.
Článok IX
Charakteristika školskej prevencie proti šikanovaniu
1. Školská prevencia proti šikanovaniu pôsobí v prostredí školy. Nepozostáva však len z prevencie, ale aj z pravidiel a nariadení o šikanovaní, spolupráce s odbornými zariadeniami v prípade rizikových žiakov a ďalších stratégií v prevencii a eliminácii šikanovania.
2. Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách.
3. Podstata, formy a nebezpečné dôsledky šikanovania nie sú neškodným humorom a zábavou!
4. Školská prevencia proti šikanovaniu je zameraná na rozpoznávanie problematického správania medzi žiakmi, na osvetovú činnosť medzi žiakmi i rodičmi a predchádzaniu
negatívnym dôsledkom represií.
5. Prevenciu vykonávajú všetci pedagogický i nepedagogický zamestnanci svojim vlastným
prístupom i spolupracovníkom.
6. Prevenciu šikanovania je potrebné vykonávať i v rámci rôznych aktivít na hodinách náboženskej výchovy a na triednických hodinách.
Článok X
Organizácia vyšetrovania
Týka sa len práce pedagogických zamestnancov.
Článok XI
Školské pravidlá a nariadenia o šikanovaní
1. Zamestnanci školy sú systematicky vzdelávaní o problematike šikanovania a o spôsobe identifikácie fyzických i psychických prejavov šikanovania a prostredia šikanovania.
2. Poradenstvo a prístup k informáciám o šikanovaní je dostupné aj pre ďalšie osoby – rodičov i žiakov.
3. V školskom poriadku je zavedený pojem šikanovanie, je definovaný ako vážny priestupok
voči školskému poriadku.
4. Školské pravidlá platia pre každého. V pracovnom poriadku je vymedzená oznamovacia povinnosť pre pedagogických aj nepedagogických zamestnancov.
5. Ak sa žiak dopustil šikanovania, príslušný pedagóg spíše o priestupku záznam, odovzdá ho triednemu učiteľovi žiaka, podľa závažnosti aj riaditeľovi školy. Ďalej je povinný o tomto
konaní bezodkladne informovať rodičov šikanovaného i agresora.
6. Stratégia prevencie šikanovania :
a) zamerať pozornosť na nových a nastupujúcich žiakov;
b) počas prestávok sledovať, kde sa zdržiavajú obete šikanovania a kde agresori;
c) podporovať u žiakov asertívne správanie;
d) eliminovať konflikty – všímať si už náznaky šikanovania: posmešné poznámky na adresu spolužiaka, posmievanie sa za dobrú alebo zlú známku, vysmievanie sa z neúspechov druhých, z oblečenia, vzhľadu, okuliarov, strojčeka, rečových vád a pod.;
e) lepšie si všímať aj tzv. obete šikanovania a rozlišovať, či ide skutočne o šikanovanie;
f) vysvetliť žiakom, že ak podporujú šikanovanie, bavia sa na ňom, stávajú sa spoluúčastníkmi
šikanovania;
g) pri poškodení majetku spolužiaka žiadať náhradu za zničenú vec;
h) pri ublížení na zdraví ( kopnutie, pichnutie), braní desiatej, ponižovaní vyvodiť dôsledky
podľa závažnosti prejavu žiaka od oznámenia rodičom až po privolanie polície;
i) o riešení každého závažného priestupku je každý vyučujúci povinný informovať okamžite
vedenie školy;
j) svojím prístupom ku žiakom nedávať podnety na vyvolanie nepriateľských nálad voči
niektorým žiakom;
k) priestupky žiakov riešiť objektívne, s pedagogickým nadhľadom a taktom, ale
nekompromisne;
l) žiakov, ktorých správanie sa nezlepší, vylúčime zo školských aktivít ( výlety, spoločenské
podujatia a pod.)
m) o problémoch informovať rodičov na rodičovskom združení – nabádať rodičov, aby
problémy svojich detí riešili v spolupráci so školou, dbať na vzájomnú informovanosť
a dôveru).
Článok XII
Opatrenia na riešenie situácie
Škola na riešenie problému šikanovanie zavedie nasledovné opatrenia:
1. Opatrenia pre obete:
-
-
- odporučiť rodičom vyhľadať odbornú starostlivosť,
- zorganizovať skupinový intervenčný program riaditeľa školy
- poradenstvo pre rodičov žiakov,
- poskytovanie dostatočných informácie ohľadom žiakov.
-
2. Opatrenia pre agresorov:
-
-
- odporučiť rodičom žiakov vyhľadať odbornú starostlivosť,
- zavádzanie výchovných opatrení,
- preloženie žiaka do inej triedy,
- zníženie známky do správania.
-
3. Opatrenia v mimoriadnych a opakovaných prípadoch:
-
-
- odporučiť rodičom umiestnenie žiaka na dobrovoľný pobyt do liečebno – výchovného sanatória,
- oznámenie existencie mimoriadnych opatrení príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny,
- ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie spáchania trestného činu je potreba podať oznámenie príslušnému Policajnému zboru SR.
-
Článok XIII
Spolupráca školy s rodičmi žiakov a ďalšími inštitúciami
1. Triedni učitelia sú povinní pri podozrení na šikanovanie žiaka upozorniť rodičov, resp. zákonných zástupcov žiakov, aby si všímali možné príznaky šikanovania a súčasne im ponúknuť pomoc.
2. Učitelia sú povinní dbať na taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácií.
3. Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, je riaditeľ školy povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému útvaru Policajného zboru SR.
4. Riaditeľ školy je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť orgánu sociálno–právnej ochrany skutočnosti, ktoré ohrozujú žiaka, alebo že žiak spáchal trestný čin, prípadne opakovane páchal priestupky.
Článok XIV
Záverečné ustanovenia
- S touto smernicou boli oboznámení všetci pedagogickí zamestnanci školy na zasadnutí pedagogickej rady dňa 05. 09. 2017.
- S touto smernicou budú oboznámení rodičia, resp. zákonný zástupcovia žiakov na triednych rodičovských schôdzkach.
- Táto smernica bude zverejnená na webových stránkach školy.
- Smernica nadobúda účinnosť dňom 06. 09. 2017 a platí až do odvolania, prípadne zmeny príslušnej legislatívy.
Fričovce, 05. 09. 2017 ....................................................
riaditeľka školy
Mgr. Martina Lechová